foto

Już w najbliższy weekend, 23 i 24 września odbędzie się XI Festiwal Nauki Małego Człowieka. Wszystkich ciekawych świata zapraszamy na Wydziały Fizyki oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz na campus koło Wydziału Fizyki.

Festiwal Nauki Małego Człowieka powstał z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 13 lat, choć niektórzy twierdzą że znajdują się tu interesujące wydarzenia także dla dzieci w wieku 103 lat.
Tegoroczną XI edycję organizują warszawskie i pozawarszawskie uczelnie, instytucje, firmy i szkoły, które zapraszają dzieci i ich rodziców na swoje stoiska.
Kilkadziesiąt imprez, przygotowanych specjalnie dla najmłodszych, ma na celu wzbudzanie ich zainteresowań różnymi dziedzinami nauki i techniki, a poprzez zabawę rozwijanie w nich ciekawości poznawczej.
Zabawki, proste interaktywne doświadczenia i fascynujące pokazy rozwiną w małych gościach Festiwalu wyobraźnię i wytłumaczą podstawowe prawa natury. Zajęcia matematyczne stymulują rozwój myślenia twórczego, fizyczne i chemiczne pokażą fascynujące zjawiska, a biologiczne wzbogacą wiedzę o naszych organizmach i otaczającej nas przyrodzie.
Imprezy techniczne oswoją z techniką – pomostem do przyszłości. Dzieci będą mogły także wziąć udział w interesujących warsztatach i konkursach.

W tym roku powitamy nowych animatorów: lekarze ze słynnego Międzynarodowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przybliżą nam tajniki mechanizmów słyszenia i zaproszą dzieci na przesiewowe badania słuchu.
Organizatorów cieszy także z obecności Muzeum Narodowego, którego pracownicy opowiedzą uczestnikom Festiwalu o malarstwie i zaproszą na podróż przez wszystkie kontynenty w poszukiwaniu palety barw, a także pani Marty Kopyt, artystki i matematyczki, z którą dzieci stworzą duże geometryczne obrazy.
Więcej szczegółów znajdą Państwo poniżej i na stronie internetowej minifestiwal.edu.pl.
Gdzie, co i kiedy będzie się działo?

W Auli Wydziału Fizyki
• Szpital Pluszowego Misia, Aleksandra Jaroń, Warszawski Uniwersytet Medyczny –Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland – sobota, niedziela
• Ucho Olbrzyma, Kościofon, Talerze Chladniego, Sylwia Soćko, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu – sobota, niedziela
• W krainie smaków i zapachów, Eliza Kostyra, SGGW w Warszawie – sobota, 10.oo – 13.oo
• Jedz kolorowo, żyj na sportowo!, Dawid Madej, SGGW w Warszawie, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji – sobota, 13.oo – 16.oo
• Co się kryje w Twoim brzuszku?, Katarzyna Lachowicz, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW w Warszawie – niedziela, 10.oo – 13.oo
• Mikroby w żywności, Monika Trząskowska, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW – niedziela, 10.oo – 15.oo
• Odkrywamy tajemnice świata roślin, zwierząt i drobnoustrojów, Barbara Kot, Instytut Biologii, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach – sobota, 10.oo – 15.oo
• Paleta Ziemia, Anna Knapek, Muzeum Narodowe w Warszawie – sobota
• Mały Inżynier – warsztaty edukacyjne, Elżbieta Bednarek, Mały Inżynier – sobota, niedziela
• Przejedź 1000 km na litrze paliwa, Hubert Kamiński, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów – sobota, niedziela
• Fascynujący świat pod mikroskopem, Jerzy Jabloński, DELTA OPTICAL – sobota, niedziela
• Zadziwiające zjawiska fizyczne wokół nas, Karolina Szelerska, Koło Naukowe Fizyków przy Politechnice Warszawskiej – sobota, niedziela
• Piaskownica chemiczna, Sylwia Żołądek, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego – sobota
• Dlaczego niebo jest niebieskie, a gwiazdy migają? Kuba Luboradzki, Instytut Chemii Fizycznej PAN – sobota
• Odkrywamy zjawiska meteorologiczne, Magdalena Stachurska, Centrum Nauki Kopernik, – sobota, niedziela
• Eksperymenty dla najmłodszych, Agnieszka Oszczyk, Zespół szkolno-przedszkolny w Kaliszkach – sobota
• Od zabawy i eksperymentowania do wiedzy, Mirosław Łoś, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Prezydenta Gabriela Narutowicza – sobota, niedziela
, • Zabawki fizyczne, Rafał Jakubowski, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich – sobota, 10.oo – 15.oo
• Pokaż Druk aż 3D, Rafał Szambelan, Fundacja NA DOBRE – sobota, niedziela
• Świat robotów Energia i wiatr, Tomasz Szynkielewski, Katolicka Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Świętej Rodziny Fundacji Na Rzecz Rodziny – sobota, 10.oo – 13.oo
• Lewitacja magnetyczna z nadprzewodnikami do góry nogami, Vegard Stornes Farstad, Simplicatus Research and Development – sobota, niedziela

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych
• Matematyka – przyjemne z pożytecznym, Agnieszka Badeńska, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska – sobota, niedziela
• W krainie symetrii, Agnieszka Mańkowska, Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 – sobota, niedziela
• Gry planszowe - dobre na wszystko!, Anna Koronka - Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, I LO im. gen. J. Bema OSTROŁĘKA – sobota, niedziela
• Bryłkomania, Anna Porzucek-Kowalczyk, Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie – sobota, niedziela
• Haft matematyczny, Anna Porzucek-Kowalczyk, Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie – sobota, niedziela
• Aktywności matematyczne, Anna Porzucek-Kowalczyk, Oddział Mazowiecki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi w Rembertowie – sobota, niedziela
• Matematyczne Łamigłówki, Justyna Iskra-Łagowska, Prywatna SP nr 98 w Warszawie/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki – sobota, niedziela
• W krainie płaszczaków, ułamków i ciekawych zagadek matematycznych, Marta Dorosz, Matplaneta SA – niedziela
• Kolorowa matematyka, Jerzy Tyszkiewicz, Uniwersytet Warszawski i Zespół Szkół Bednarska – sobota, niedziela
• Ach, jaka ta matematyka jest ciekawa, Małgorzata Lesisz, CV LO Warszawa/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki – sobota, niedziela, 11.oo - 16.oo
• Papieroplastyka, Małgorzata Paluszkiewicz, CV LO Warszawa/ Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział Mazowiecki – sobota, niedziela
• Punkt Wyjścia, Marta Kopyt, Punkt Wyjścia – niedziela, 12 – 13.oo
• Simply Clever Cards – Matematyczne karty do gry i nauki matma! Joanna Celińska, Simplicatus Research and Development – sobota, niedziela

W hangarze Wydziału MEiL
• Warsztaty „Od Smyka do lotnika”, Robert Naumiuk, Fundacja „Smyki na Start” – sobota, niedziela, 11.oo – 15.oo

Na kampusie koło Wydziału Fizyki
• Las – dobre sąsiedztwo, Maciej Pawłowski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie – sobota, niedziela
• Mobine Centrum Słuchu, Sylwia Soćko, Lekarze z IFPS, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu sobota, niedziela
• Tęczowy Lot, Leszek Pawlicki, Martyna Jakubowska, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej – niedziela
• Fascynująca chemia, Michał Fedoryński, Politechnika Warszawska, Wydział Chemiczny sobota, niedziela
.

TVP ABC PATRONUJE RÓWNIEŻ...